От днес, 26 октомври 2017 г., основният сайт на Езикова гимназия “Акад. Людмил Стоянов” ще бъде по-сигурен чрез криптирана връзка и SSL сертификат. Предвид последните тенденции и нуждата от защита на информацията, ние следваме стъпките и правим всичко, за да може Вие да се чувствате сигурни в интернет пространството. Поетапно ще въведем защитата за всички сайтове, предлагащи услуги към Езикова гимназия “Акад. Людмил Стоянов”. Възможно е временно прекъсване при работата на някои от сайтовете.
А по-долу може да видите малко информация за HTTPS и SSL.
Планът на Google за по-сигурен Уеб се осъществява поетапно, като ключовият инструмент в него е уеб браузърът Chrome. Следващата фаза от маркирането на HTTP като несигурен елемент на Уеб е обявена. От октомври тази година, във версия 62, уеб браузърът Chrome ще показва предупреждението „Not Secure“ пред адреса на всяка HTTP страница, която има форма за попълване, независимо дали е за логин, коментари, обратна връзка или друго. Досега тази индикация се показваше само на HTTP страници, които имат форма с поле за парола или кредитна карта.
Chrome v.62 ще показва предупреждението „Not Secure“ пред адреса на всяка HTTP страница с форма за попълване.
https://blog.superhosting.bg/wp-content/uploads/2017/09/google-chrome-55-https-everywhere-http-login-note-01-300×20.png 300w” sizes=”(max-width: 552px) 100vw, 552px”>
Mozilla Firefox също
По стъпките на Google към „HTTPS everywhere“ вървят и други големи компании. Mozilla също има план за изоставяне на несигурния HTTP в своя уеб браузър Firefox.
От версия 51 Firefox показва нотификация със задраскан катинар в адресната лента, когато страницата е по HTTP и на нея има форма за логин.
А от версия 52 Firefox показва много видимо предупредително съобщение в полетата на формите за логин, които са на страници по HTTP. Заедно с това се показва и иконката със счупен катинар.
Следващата стъпка в Chrome и Firefox
Google и Mozilla описват една и съща крайна стъпка в плана им за изоставяне на несигурния HTTP – уеб браузърите ще маркират в червено всяка една HTTP страница, независимо какво има на нея.
Firefox ще показва задраскания с червено катинар на всяка HTTP страница.
А в Chrome ще се вижда сигнален червен триъгълник и текст „Not Secure“.
И ако досега посетителите на един HTTP сайт не са обръщали особено внимание на адреса му, след като той грейне в червено няма начин да не го забележат. Това със сигурност ще предизвика дискомфорт у някои посетители и склонност за избягване на „белязания“ сайт. Множество HTTP сайтове ще загубят доверието и вниманието на посетителите си, особено ако са онлайн магазини или такива, опериращи с чувствителни потребителски данни.
За щастие този момент все още не е настъпил и всички HTTP сайтове още имат време и възможност да преминат към HTTPS (и HTTP/2).
HTTPS (+HTTP/2)
- Защита на потребителите.
Сигурната връзка по HTTPS защитава данните на потребителите от прихващане и подправяне. Това е особено важно и нужно за дейности като онлайн банкиране, онлайн пазаруване, онлайн комуникация и други. - Защита на сайта (името, бизнеса).
Сигурната връзка по HTTPS между посетителя и уеб сайта защитава самия сайт, като не позволява трети лица да го видоизменят преди да е достигнал до уеб браузъра на посетителя. - По-добри позиции в резултатите на Google.
- Изграждане на доверие и чувство за сигурност у потребителите.
Всички уеб браузъри ще означат сайта като сигурен, като добавят към адреса му приятна зелена иконка и текст, който действа успокояващо и печели доверието на всеки посетител. - Сайтът ще се зарежда по-бързо.
HTTPS ще позволи връзката между посетителите и сайта да работи с по-новия и по-бърз протокол HTTP/2.